Skip to content

406 High Pointe LaneNeptune, NJ 07753

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block2201
Lot27.01
QualifierC406
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage1,960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,500
48%
Improvement Value:$274,100
52%
Total Assessment$529,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,583+7.9%
2024$7,955-0.6%
2023$8,004+1.7%
2022$7,873+46.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 9760, Page 1227Recorded10/8/2025

Property Sale

Sale
$431,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 9517, Page 2686Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$372,530

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 9356, Page 9550NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019