Skip to content

128 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1873

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block220
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
53%
Improvement Value:$338,200
47%
Total Assessment$725,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,849-12.3%
2024$13,513+8.2%
2023$12,485+3.0%
2022$12,124-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9221, Page 5533Recorded4/10/2017

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 8585, Page 2610

Property Built

Built

Year Built: 1873