Skip to content

136 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block220
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
51%
Improvement Value:$372,500
49%
Total Assessment$759,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,216-4.1%
2024$13,788+18.6%
2023$11,627+5.7%
2022$10,996-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 9293, Page 2523Recorded6/19/2018

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 9064, Page 5054

Property Built

Built

Year Built: 1890