Skip to content

78 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block226
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
52%
Improvement Value:$478,500
48%
Total Assessment$996,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,268+5.8%
2024$13,484+20.4%
2023$11,201+5.9%
2022$10,581-0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5420, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 4883, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1904