Skip to content

85 Mt Zion WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block123
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-F-MULTI-2U
Dwellings2
ZoningHD1F
Sq Footage1,764
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
50%
Improvement Value:$428,000
50%
Total Assessment$859,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,666-6.4%
2024$14,604+14.0%
2023$12,815+4.5%
2022$12,266+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9283, Page 3970Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 8951, Page 5590

Property Built

Built

Year Built: 1910