Skip to content

77 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
May 4, 2001

Property Information

Block226
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description1.5SFM 10/4/3
Dwellings2
ZoningHD1F
Sq Footage1,717
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
60%
Improvement Value:$352,000
40%
Total Assessment$870,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,314-6.0%
2024$14,157+27.4%
2023$11,108+5.9%
2022$10,492-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 8021, Page 4119

Property Built

Built

Year Built: 1910