Skip to content

45 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 28, 2000

Property Information

Block227
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-MULTI-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,597
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$599,500
49%
Improvement Value:$624,300
51%
Total Assessment$1,223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,606+6.1%
2024$15,656+22.5%
2023$12,776+5.6%
2022$12,095+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5917, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1904