Skip to content

1232 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1933

Last Sale Price
$97,222
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block420
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,400
54%
Improvement Value:$232,100
46%
Total Assessment$501,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,823+12.2%
2024$7,862+11.2%
2023$7,068+6.3%
2022$6,646+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$97,222

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 9738, Page 8844NU CodeDoubtful title (14)Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 8914, Page 7668

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft3,270DeedBook 8148, Page 1620Recorded9/25/2002

Property Built

Built

Year Built: 1933