Skip to content

53 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1927

Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Mar 7, 2006

Property Information

Block227
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class20
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,522
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,200
52%
Improvement Value:$493,100
48%
Total Assessment$1,022,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,143+13.8%
2024$17,706+3.4%
2023$17,123+5.6%
2022$16,211+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$522,000
DeedBook 8549, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1927