Skip to content

8 Frederick AveNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 1998

Property Information

Block2303
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 7/4/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,300
59%
Improvement Value:$212,100
41%
Total Assessment$519,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+10.4%
2024$7,479+12.4%
2023$6,654+6.5%
2022$6,248+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974