Skip to content

11 Jonathan PlNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block2301
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,200
55%
Improvement Value:$234,000
45%
Total Assessment$523,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+9.5%
2024$7,381+14.7%
2023$6,434+6.1%
2022$6,062+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 5952, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1974