Skip to content

5 Frederick AveNeptune, NJ 07753

Built 1975

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 13, 1996

Property Information

Block2304
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,614
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
55%
Improvement Value:$232,300
45%
Total Assessment$514,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,957+9.2%
2024$7,287+11.3%
2023$6,548+6.0%
2022$6,178+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5573, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1975