Skip to content

8 Sherwood DrNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 30, 1996

Property Information

Block2301
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-C-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
54%
Improvement Value:$241,900
46%
Total Assessment$524,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,112+9.0%
2024$7,444+10.8%
2023$6,721+6.0%
2022$6,343+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5567, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1974