Skip to content

12 N Chaphagen DrNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2305
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-BI-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,706
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,500
59%
Improvement Value:$198,400
41%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+12.3%
2024$6,825+30.2%
2023$5,242-10.1%
2022$5,831+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965