Skip to content

2 Roberta DrNeptune, NJ 07753

Built 1962
Other Exempt

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block2306
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,700
53%
Improvement Value:$253,400
47%
Total Assessment$538,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,150+46.6%
2023$4,877-11.6%
2022$5,517+1.9%
2021$5,416-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8449, Page 2000

Property Built

Built

Year Built: 1962