Skip to content

1 Alfred CtNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2003

Property Information

Block2306
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
50%
Improvement Value:$284,200
50%
Total Assessment$571,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+10.1%
2024$8,364+31.0%
2023$6,383-8.4%
2022$6,970+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965