Skip to content

2907 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2002

Property Information

Block2308
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SFM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,100
62%
Improvement Value:$148,300
38%
Total Assessment$390,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,864+13.0%
2024$5,190+47.9%
2023$3,510-6.1%
2022$3,736+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950