Skip to content

8 Carol AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Jun 5, 2024

Property Information

Block2308
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SFM2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,700
51%
Improvement Value:$245,900
49%
Total Assessment$498,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,508+10.4%
2024$6,800+39.5%
2023$4,875-6.0%
2022$5,185+7.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$422,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9697, Page 3029NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950