Skip to content

6 Webb Avenue Unit 1Ocean Grove, NJ 07756

Built 2011

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 7, 2009

Property Information

Block230
Lot7
QualifierC01
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage403
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
35%
Improvement Value:$285,900
65%
Total Assessment$441,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+7.6%
2024$7,676+57.6%
2023$4,871+22.0%
2022$3,993-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8790, Page 7477