Skip to content

2 Webb Ave 1/2Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block230
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class35
Description3.5S-F-ROW-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,863
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$853,700
68%
Improvement Value:$395,300
32%
Total Assessment$1,249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,273+12.6%
2024$15,342+0.2%
2023$15,307+0.8%
2022$15,193-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 8426, Page 5839

Property Built

Built

Year Built: 1986