Skip to content

20 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 1, 1994

Property Information

Block231
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description3S-AL-C-7U
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,815
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,200
61%
Improvement Value:$386,000
39%
Total Assessment$987,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,992+1.6%
2024$16,729+2.4%
2023$16,344-0.4%
2022$16,407+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5358, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900