Skip to content

26 Central AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1950

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block144
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description2S-AL-C-6U
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,032
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$889,400
75%
Improvement Value:$299,100
25%
Total Assessment$1,188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,530-0.2%
2024$16,564+3.8%
2023$15,951-0.4%
2022$16,013+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950