Skip to content

65 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 2013

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block233
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage2,951
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
31%
Improvement Value:$1,161,300
69%
Total Assessment$1,679,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,191+15.4%
2024$23,568+17.3%
2023$20,095+4.3%
2022$19,274+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013