Skip to content

73 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1899

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 29, 2008

Property Information

Block233
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S-F-R-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
56%
Improvement Value:$406,800
44%
Total Assessment$924,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,240+1.8%
2024$13,992+19.0%
2023$11,762+5.8%
2022$11,117-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8738, Page 3503

Property Built

Built

Year Built: 1899