Skip to content

95 Mt Tabor WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1905

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 31, 2001

Property Information

Block140
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF 6/2/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,900
60%
Improvement Value:$268,700
40%
Total Assessment$664,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506+16.4%
2024$8,166+0.9%
2023$8,090+3.6%
2022$7,810-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8055, Page 8205

Property Built

Built

Year Built: 1905