Skip to content

97 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1870

Last Sale Price
$1,173,196
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block235
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
38%
Improvement Value:$821,500
62%
Total Assessment$1,314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,506+19.3%
2024$17,190+13.8%
2023$15,102+4.4%
2022$14,470+52.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,173,196

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9605, Page 9160Recorded7/20/2022

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 9353, Page 8089NU CodeTitle correction (4)Recorded6/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1870