Skip to content

91 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block235
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-AL-L-1U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,723
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$572,400
39%
Improvement Value:$895,500
61%
Total Assessment$1,467,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,319+40.8%
2024$17,270+24.8%
2023$13,843+4.1%
2022$13,296+7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft2,723DeedBook 9549, Page 3712Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 8623, Page 1567Recorded1/16/2007

Property Built

Built

Year Built: 1904