Skip to content

114 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block236
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class29
Description2SF 7/4/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,031
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,400
54%
Improvement Value:$298,400
46%
Total Assessment$648,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,878+6.0%
2024$10,264+18.6%
2023$8,655+4.3%
2022$8,300+6.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 9046, Page 8953

Property Built

Built

Year Built: 1900