Skip to content

105 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block236
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningHDIF
Sq Footage1,636
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
55%
Improvement Value:$361,800
45%
Total Assessment$798,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,962+6.8%
2024$13,069+13.7%
2023$11,490+4.1%
2022$11,034+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5220, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1900