Skip to content

141 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1895

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block237
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,939
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
43%
Improvement Value:$487,300
57%
Total Assessment$862,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,250+21.1%
2024$10,112+6.7%
2023$9,479+3.8%
2022$9,134+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1895