Skip to content

139 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1895

Last Sale Date
Aug 31, 1989

Property Information

Block237
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L-1DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
69%
Improvement Value:$165,200
31%
Total Assessment$540,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,016+5.1%
2024$7,625+9.6%
2023$6,958+2.7%
2022$6,776+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4956, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1895