Skip to content

138 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1991

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 27, 1994

Property Information

Block239
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
51%
Improvement Value:$378,600
49%
Total Assessment$765,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,676-5.2%
2024$13,376+19.9%
2023$11,156+2.7%
2022$10,859+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5325, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1991