Skip to content

144 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1929

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Oct 9, 1992

Property Information

Block258
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SAL
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,418
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
54%
Improvement Value:$319,300
46%
Total Assessment$694,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,526+11.4%
2024$10,350+10.2%
2023$9,390+0.8%
2022$9,320+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5174, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1929