Skip to content

4 Norman DrNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block2403
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,500
51%
Improvement Value:$308,000
49%
Total Assessment$625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,322+11.8%
2024$8,338+67.3%
2023$4,985-23.3%
2022$6,502+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9378, Page 5807NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 9166, Page 4460NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/16/2016

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 5618, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1961