Skip to content

3 White DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
May 2, 2012

Property Information

Block2403
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-BI-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
51%
Improvement Value:$271,300
49%
Total Assessment$553,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,228+11.3%
2024$7,392+38.7%
2023$5,331-10.0%
2022$5,926+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 8950, Page 1533

Property Built

Built

Year Built: 1958