Skip to content

907 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2002

Property Information

Block2407
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
57%
Improvement Value:$213,200
43%
Total Assessment$495,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,929+11.8%
2024$7,090+45.6%
2023$4,870-11.3%
2022$5,490+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958