Skip to content

909 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Aug 25, 1989

Property Information

Block2407
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
57%
Improvement Value:$215,800
43%
Total Assessment$498,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+12.8%
2024$6,567+36.6%
2023$4,807-11.4%
2022$5,428+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4953, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1958