Skip to content

102 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 2, 2011

Property Information

Block242
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SFV 9/4/2
Dwellings1
ZoningHDIF
Sq Footage1,928
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
36%
Improvement Value:$859,600
64%
Total Assessment$1,352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,298+17.5%
2024$16,431+13.7%
2023$14,454+4.3%
2022$13,855+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 8906, Page 1151

Property Built

Built

Year Built: 1910