Skip to content

92 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Jun 9, 1989

Property Information

Block242
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-OLD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,900
59%
Improvement Value:$277,000
41%
Total Assessment$682,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,140-10.6%
2024$11,347+16.5%
2023$9,743+4.1%
2022$9,364+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4937, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1904