Skip to content

88 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1909

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 22, 2018

Property Information

Block243
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
54%
Improvement Value:$370,100
46%
Total Assessment$801,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,594+9.7%
2024$12,393+17.3%
2023$10,564+4.0%
2022$10,154-3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 9282, Page 6711Recorded4/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1909