Skip to content

90 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1909

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block243
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF 6/3/1
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,966
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$431,700
38%
Improvement Value:$703,400
62%
Total Assessment$1,135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,131+20.5%
2024$16,702+12.5%
2023$14,848+4.3%
2022$14,230+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft1,966DeedBook 9770, Page 508Recorded12/11/2025

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9263, Page 4809NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5968, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1909