Skip to content

55 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1901

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Apr 19, 2013

Property Information

Block245
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF 8/5/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,200
52%
Improvement Value:$479,500
48%
Total Assessment$1,008,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,733+7.8%
2024$15,519+24.2%
2023$12,497+5.8%
2022$11,812+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$528,000
DeedBook 9009, Page 7751

Property Built

Built

Year Built: 1901