Skip to content

46 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block245
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHDIF
Sq Footage1,657
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,000
50%
Improvement Value:$491,100
50%
Total Assessment$978,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,202+2.5%
2024$13,857+19.9%
2023$11,552+6.0%
2022$10,902+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 9164, Page 5318Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 5702, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1904