Skip to content

56 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1885

Last Sale Price
$516,000
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block248
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,200
58%
Improvement Value:$382,200
42%
Total Assessment$911,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,119+37.2%
2024$11,017-0.4%
2023$11,062+4.9%
2022$10,544+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$516,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 9142, Page 6051Recorded12/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1885