Skip to content

75 Cookman Ave AOcean Grove, NJ 07756

Built 1905

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block249
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,027
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,600
65%
Improvement Value:$220,900
35%
Total Assessment$631,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,380+15.4%
2024$9,860+20.5%
2023$8,185+6.1%
2022$7,715+24.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,027DeedBook 9333, Page 9327Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$104,900

From:

To:

Sq Ft1,266DeedBook 5862, Page 470NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/22/1999

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5253, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1905