Skip to content

76 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1914

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block249
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SFSV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
54%
Improvement Value:$448,700
46%
Total Assessment$966,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,688+34.5%
2024$11,662+14.2%
2023$10,215+5.6%
2022$9,674+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914