Skip to content

805 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Jul 29, 2002

Property Information

Block2501
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,700
55%
Improvement Value:$243,600
45%
Total Assessment$537,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,981+14.3%
2024$6,984+49.7%
2023$4,666-11.2%
2022$5,253+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 8197, Page 4118

Property Built

Built

Year Built: 1959