Skip to content

721 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$193,500
Last Sale Date
Mar 18, 2016

Property Information

Block2513
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
59%
Improvement Value:$195,400
41%
Total Assessment$482,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+13.7%
2024$6,319+49.7%
2023$4,222-14.2%
2022$4,918+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$193,500

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 9158, Page 1453Recorded3/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958