Skip to content

711 Doris TerrNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block2506
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,607
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,600
55%
Improvement Value:$242,500
45%
Total Assessment$538,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,303+12.1%
2024$7,408+41.1%
2023$5,249-12.3%
2022$5,983+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974