Skip to content

202 West End AveNeptune, NJ 07753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block1812
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
55%
Improvement Value:$188,100
45%
Total Assessment$417,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,684+4.2%
2024$6,415+38.6%
2023$4,627-0.7%
2022$4,662+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969